czwartek, 9 lutego 2017

O klockach Lego słów kilka

Od dłuższego czasu jest zafascynowana klockami lego i sposobem ich wykorzystania w edukacji matematycznej. Ostatnio brałam udział w bardzo kształcącej i inspirująceJ konferencji Kampania na rzecz matematyki. Jeden z bloków poświęcony został właśnie matematyce z Lego. Producenci stworzyli nawet specjalny zestaw do nauki matematyki Lego Math&More, który można zakupić na stronie Akces Edukacji, a który to zestaw dedykowany jest na parę uczniów. Ja ze względu na uszczuplone fundusze wykorzystuję malutki zestawik, który otrzymałam na konferencji oraz klocki moich uczniów (bo które dziecko nie kocha Lego?) i stosuję go z powodzeniem.

Na zajęciach z najmłodszymi budowaliśmy węża, liczyliśmy jego długość w pinach i w centymetrach, tworzyliśmy kolekcję z klocków, które miały jakąś wspólną cechę (kolor, liczbę pinów) a także porządkowaliśmy je od największego do najmniejszego klocka.

Ze starszymi uczniami przerobiliśmy liczby kwadratowe. Zadaniem było zbudowanie na środku płytki kwadratowego ogródka o boku długości 2 pinów. Następnie ogródek trzeba było szczelnie obudować płotem, następnie rowem i asfaltem. W rezultacie powstawały nam kolejne kwadraty o bokach długości kolejnych liczb naturalnych. Ich powierzchnie były kwadratami tych liczb, czyli liczbami kwadratowymi.

20 klocków, a tyle nauki, nieprawdaż?

Matematyczny labirynt

Matematyczny labirynt

O matematycznym labiryncie krótko wspominałam na funpage'u mathinspiracje. Co jest potrzebne, aby stworzyć własny labirynt?




  • ja wykorzystałam drewniane bierki, by stworzyć "korytarze", ale może być włóczka, patyki, sznurek - wszystko, co pozwoli nam stworzyć ścieżki;
  • pomoce do zadań, które dzieci muszą wykonać podczas przejścia przez labirynt. U mnie były to: klocki lego, piktogramy, drewniane liczmany, dwie kostki do gry, obrazki i cyfry, patyczki do liczenia, plastikowe figury geometryczne.
Jak wyglądał przebieg zabawy?

Najpierw uczeń musiał stanąć na początku labiryntu. Poruszał się po nim zgodnie z moimi instrukcjami, które wyglądały mniej więcej "3 stopy do przodu, 5 stóp w lewo..." itd. Za każdym razem moje instrukcje prowadziły do ślepej uliczki, w której czekało zadanie do wykonania.

Poniżej zadania, które wymyśliłam ja, a które z powodzeniem każdy może modyfikować według własnych potrzeb.

1. Masz do dyspozycji 9 obrazków z rybkami i 9 obrazków z cyframi. Połącz w pary obrazek z cyfrą, która określa ilość rybek na obrazku.

2. Rzuć dwoma kostkami do gry. Dodaj wyrzucone oczka. Zbuduj z klocków wieżę o tej wysokości.



3. Policz patyczki. Sprawdź, czy jest ich parzysta ilość.


4. Zbuduj z klocków lego pociąg o długości dokładnie 8 pinów.


5. Masz przed sobą 3 rzędy z obrazkami (piktogramami). W każdym rzędzie jeden obrazek nie pasuje do pozostałych. Powiedz który i uzasadnij swój wybór.



6. Twoim zadaniem jest dokończenie szlaczka z figur według podanej reguły.

Powyższy labirynt był stworzony dla dziecka w wieku 6 lat.
Copyright © 2016 MatInspiracje , Blogger