środa, 22 listopada 2017

Kody qr, liczby trójkątne i escape room

Kody qr, liczby trójkątne i escape room
Niezależnie czy pracujemy w domu, czy w klasie, czy na zajęciach dodatkowych, ten blog ma być inspiracją do nieszablonowych pomysłów na naukę matematyki. Dzisiaj wykorzystamy do tego pojęcie liczb trójkątnych, qr kody, a to wszystko w atmosferze escape roomu.
Co będzie potrzebne?
- QR kody do zamalowania z liczbami trójkątnymi - tu stworzysz własny kod do zamalowania, instrukcję do tworzenia wstawię na końcu posta;
- pudełko zamykane na kłódkę z kodem, ewentualnie można zrobić to w ten sposób ;)
- koperty z liczbami po jednej dla każdego ucznia- każda koperta jest rozwiązaniem zamalowanej karty z qr kodem, czyli jedna osoba koloruje kod, skanuje go i wyświetla jej się komunikat "SZUKAJ W KOPERCIE NUMER 3)
- wskazówka ukryta w kopercie - u mnie to był puzel
- telefon lub tablet z aplikacją do skanowania kodów qr np qr droid
Przebieg zajęć:

1. Jakie znamy kształty? (koła, kwadraty, trójkąty itd.). Liczby też mają kształty, dzisiaj zajmujemy się tymi w kształcie trójkąta. Jak mogą wyglądać liczby trójkątne? Dochodzimy do rozwiązania, że liczby trójkątne to takie piramidki i rysujemy kolejne liczby w następujący sposób:




Z ilu kółek składają się kolejne piramidki? 1, 3, 6, 10, 15, 21 - to są nasze liczb trójkątne, które będziemy kolorować na qr kodach.

2.  Dzieci kolorują kody - każda kratka musi być dość dobrze zakolorowana ciemnym kolorem, najlepiej czarnym, choć granatowy czy fiolet też będą ok. Istotne jest, żeby nie zamalować niechcący złej liczby - kod może się wtedy nie zeskanować. Po upewnieniu się, że wszystkie potrzebne liczby są zakolorowane, telefonem lub tabletem skanujemy kod. Zdaję sobie sprawę, że nie każde dziecko, czy szkoła mają sprzęt, więc wystarczy, aby nauczyciel miał telefon/tablet i pojedynczo skanował każdej osobie/parze/grupie.

3.  Zeskanowany kod prowadzi nas do odpowiedniej koperty, gdzie znajduje się puzel.

4. Gdy wszystkie dzieci mają swój puzel, układają je w jedną całość i odczytują kod do kłódki.

Powodzenia!

INSTRUKCJA TWORZENIA KODÓW DO MALOWANIA

1. Wchodzimy na stronę http://mal-den-code.de/

2. Klikamy w QR code erstellen


3. W ODER Lösungswort wpisujemy swój tekst - u nas jest to "Szukaj w kopercie nr..."



4. I klikamy Code zum ausmalen erstellen.

5. Poniżej pojawi nam się nowe okienko 




6. Rozwijamy niebieskie okienko







7. Wybieramy ostatni, gdzie będziemy wpisywać interesujące nas liczby w taki sposób, że najpierw wpisujemy liczby, które będą kolorowane, czyli 1,3,6,10,15,21 (nie muszą być wszystkie), liczby oddzielamy przecinkiem, następnie po znaku ; wpisujemy kilka "zmyłkowych liczb, czyli takich, które nie są trójkątne, których nie będziemy kolorować. Przykład:

1, 3, 6; 12, 16, 18

8. Klikamy Malvorlage, żeby pobrać karty do kolorowania i w razie potrzeby Losungblatt, żeby wydrukować kartę rozwiązaną.

piątek, 6 października 2017

Jak bardzo lubisz...? Zabawa z termometrami.

Jak bardzo lubisz...? Zabawa z termometrami.
Witam wszystkich po wakacjach! Nowy rok szkolny zaczął się już ponad miesiąc temu, jednak ten akademicki dopiero rusza, stąd opóźnienie w nowych wpisach:) Przez ten miesiąc z pewnością poznaliście już trochę swoich uczniów, ale czy wiecie, kto uwielbia lody czekoladowe, a komu kompletnie one nie smakują? Ta zabawa jest idealna, aby dowiedzieć się więcej o swoich pupilach i  jednocześnie wpleść w to elementy odczytywania i zapisywania temperatury.

Zabawa jest bardzo prosta. Nauczyciel/wybrane dziecko zadaje pytanie zaczynające się w następujący sposób: "Jak bardzo lubisz...(tutaj wstawiamy interesującą nas rzecz)", a pozostali zaznaczają temperaturę swojego odczucia na swoich termometrach. Następnie na forum grupy odczytujemy swoje zapisy.

Poniżej termometry do pobrania.


wtorek, 4 lipca 2017

Ułamkowe suwaki

Ułamkowe suwaki

Ułamkowe suwaki to pomoc naukowa, która niewielkim kosztem i nakładem pracy może stać się ciekawym urozmaiceniem do wprowadzenia w świat ułamków. Suwaki bierzemy ze zwykłych torebek śniadaniowych zamykanych w ten właśnie sposób i przyklejamy końcami po obu stronach kartki. Poniżej link, z którego możecie pobrać podkładki do samodzielnego zrobienia suwaków - wystarczy wydrukować i przykleić.

niedziela, 25 czerwca 2017

Generatory do tworzenia własnych plansz i gier

Generatory do tworzenia własnych plansz i gier
Dzieciaki uwielbiają gry! To uwielbienie warto wykorzystać podczas zajęć matematycznych. W tym poście chcę przedstawić generatory, które umożliwią Wam stworzenie własnych gier jak np. dobble, sudoku, bingo itp.


DOBBLE

Generator, który umożliwi stworzenie własnej wersji gry w dobble. Można umieścić w nim wzory na pola lub obwody, liczby, figury, bryły i wiele innych pojęć matematycznych.





BINGO

Kolejne użyteczne narzędzie, które pomoże stworzyć własną wersję bingo.




KRZYŻÓWKI I SUDOKU



Generator do tworzenia krzyżówek i sudoku:


DOMINO



sobota, 25 marca 2017

Kombinatoryka dla najmłodszych

Kombinatoryka dla najmłodszych
Kto powiedział, że kombinatoryka to dopiero gdzieś tam w starszych klasach ? Nawet najmłodsi uczniowie mogą poznać jej podstawy poprzez super zabawę w restaurację.
Potrzebne będą  obrazki z żywnością (ściągnąć można na fanpage'u) takie jak poniżej lub własne.

Uczniów dzielimy na małe grupy, najlepiej 3-osobowe lub dwójkami. Każda grupa wybiera nazwę swojej restauracji i otrzymuje kartoniki z obrazkami jedzenia. Zadaniem jest stworzenie jak najwięcej różnych zestawów, które składają się zawsze z 3 składników:
1) przystawki - pieczywa lub zupy
2) dania głównego - spaghetti lub pizzy lub pierogów
3) napoju - herbaty lub koktajlu

Bardzo istotne jest, aby uświadomić dzieci, że zestaw nie może składać się np. z pieczywa, zupy, spaghetti, pierogów, herbaty i koktajlu. W jednym zestawie ma być jedna z dwóch przystawek, jedno z trzech dań głównych i jeden z dwóch napojów.
Każdy zestaw dzieci zapisują (rysunkowo lub symbolicznie wedle potrzeby i umiejętności).
Po skończeniu wspólnie omawiamy, jakie zestawy były możliwe (można zrobić drzewko) i ile ich w sumie jest.
Poniżej przykładowe zestaw:

Zestaw 1:

PIECZYWO, PIEROGI, HERBATA





środa, 15 marca 2017

Jak poradzić sobie z uczniami, którzy pracują szybciej?

Jak poradzić sobie z uczniami, którzy pracują szybciej?


Obecnie wielu nauczycieli bardzo skupia się przede wszystkim na uczniach, którzy mają problemy z matematyką i większość uwagi skupiają właśnie na nich. Jednak w każdej klasie zawsze znajdzie się co najmniej jedna osoba, która będzie robiła zadania szybciej a potem... No właśnie, co zrobić z takim uczniem? Z doświadczenia wiemy, że gdy dzieci się nudzą, nierzadko przeszkadzają na lekcji, a powodem jest najzwyczajniej w świecie nuda. Jeśli każemy takiemu Jasiowi czy Kasi zająć się sobą skoro skończyli wszystkie zadania, to jest duże prawdopodobieństwo, że zaczną im przychodzić do głowy pomysły niekoniecznie matematyczne. W tym poście chciałabym przedstawić kilka pomysłów, jak zaktywizować takiego ucznia.

1. Pudełko z zadaniami

W tym celu ja osobiście wykorzystuję pudełko po chusteczkach (teraz są takie ładne opakowania, co moim zdaniem podnosi atrakcyjność tych pudełek). W pudełku tym znajdują się dodatkowe zadania, zagadki i łamigłówki, które uczeń sobie sam losuje. Ważne jest, aby zadania nie były zbyt proste, ale wymagały od dziecka trochę kreatywności.

2. Pudełka relaksacyjne

Takie pudełka także posiadam w swojej kolekcji, choć nie są to opakowania po chusteczkach, a zwykłe kartony oczywiście ładnie opakowane (szare pudło nie zachęca do sięgnięcia do niego). Czasami jest tak, że uczeń naprawdę namęczył się przy poprzednich zadaniach i, mimo że skończył wcześnie, nie ma już chęci rozwiązywać kolejnych. Wtedy na ratunek przydają nam się właśnie takie pudełka. Umieszczamy w nich osobno np. kolorowanki, krzyżówki, sudoku, labirynty itp. Uczeń ma co robić, a jednocześnie nie jest to kolejna forma tradycyjnych zadań.

3. Wykorzystać ucznia

Tytuł może trochę przerażający, ale właściwie chodzi o to, by z takiego ucznia zrobić swojego pomocnika, który swoją wiedzą i umiejętnościami pomoże uczniom (i nam przy okazji również) przy rozwiązywaniu zadań.

4. Wymyśl własne zadanie

To rozwiązanie stosuję bardzo często. Rozwiązywanie zadań to jedno, jednak ich tworzenie także ma mnóstwo zalet poznawczych. Uczniowie naprawdę bardzo chętnie wymyślają własne zadania, które można potem dać koledze lub włożyć do naszego pudełka.

Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać podczas lekcji. Najważniejsze jest to, abyś nie pozwolił, by uczeń się nudził. Na nudę będzie czas kiedy indziej.

niedziela, 12 marca 2017

Wytłoczki po jajkach - tani sposób na udaną lekcję

Wytłoczki po jajkach - tani sposób na udaną lekcję
Wytłoczki po jajkach to coś, co każdy ma w domu i co najczęściej ląduje w śmietniku. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać zużyte opakowanie do celów matematycznych.

1. Kinder liczenie

W zależności od wieku ucznia może to być dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie a nawet pierwiastkowanie i potęgowanie! Wszystko, czego potrzebujesz to wytłoczka po jajkach i puste opakowania po kinder niespodziankach, w których ukryjesz rozwiązania.




2. Kinder ukryte zagadki

Tym razem w opakowaniach po kinder niepodziance ukrywamy zagadki/zadania. Można numer zadania wylosować kostką do gry lub kartą albo też poprosić ucznia, by wybrał któreś z jajek.

3. Przeliczanie do 10


4. Uzupełnianie pustych miejsc - liczenie


5. Logiczne układanki



6. Dodawanka 

Do wytłoczki włóż mały dwa małe przedmioty np. fasolki. Potrząśnij pudełkiem - dodaj liczby, na które "wpadły" fasolki.

czwartek, 9 lutego 2017

O klockach Lego słów kilka

Od dłuższego czasu jest zafascynowana klockami lego i sposobem ich wykorzystania w edukacji matematycznej. Ostatnio brałam udział w bardzo kształcącej i inspirująceJ konferencji Kampania na rzecz matematyki. Jeden z bloków poświęcony został właśnie matematyce z Lego. Producenci stworzyli nawet specjalny zestaw do nauki matematyki Lego Math&More, który można zakupić na stronie Akces Edukacji, a który to zestaw dedykowany jest na parę uczniów. Ja ze względu na uszczuplone fundusze wykorzystuję malutki zestawik, który otrzymałam na konferencji oraz klocki moich uczniów (bo które dziecko nie kocha Lego?) i stosuję go z powodzeniem.

Na zajęciach z najmłodszymi budowaliśmy węża, liczyliśmy jego długość w pinach i w centymetrach, tworzyliśmy kolekcję z klocków, które miały jakąś wspólną cechę (kolor, liczbę pinów) a także porządkowaliśmy je od największego do najmniejszego klocka.

Ze starszymi uczniami przerobiliśmy liczby kwadratowe. Zadaniem było zbudowanie na środku płytki kwadratowego ogródka o boku długości 2 pinów. Następnie ogródek trzeba było szczelnie obudować płotem, następnie rowem i asfaltem. W rezultacie powstawały nam kolejne kwadraty o bokach długości kolejnych liczb naturalnych. Ich powierzchnie były kwadratami tych liczb, czyli liczbami kwadratowymi.

20 klocków, a tyle nauki, nieprawdaż?

Matematyczny labirynt

Matematyczny labirynt

O matematycznym labiryncie krótko wspominałam na funpage'u mathinspiracje. Co jest potrzebne, aby stworzyć własny labirynt?




  • ja wykorzystałam drewniane bierki, by stworzyć "korytarze", ale może być włóczka, patyki, sznurek - wszystko, co pozwoli nam stworzyć ścieżki;
  • pomoce do zadań, które dzieci muszą wykonać podczas przejścia przez labirynt. U mnie były to: klocki lego, piktogramy, drewniane liczmany, dwie kostki do gry, obrazki i cyfry, patyczki do liczenia, plastikowe figury geometryczne.
Jak wyglądał przebieg zabawy?

Najpierw uczeń musiał stanąć na początku labiryntu. Poruszał się po nim zgodnie z moimi instrukcjami, które wyglądały mniej więcej "3 stopy do przodu, 5 stóp w lewo..." itd. Za każdym razem moje instrukcje prowadziły do ślepej uliczki, w której czekało zadanie do wykonania.

Poniżej zadania, które wymyśliłam ja, a które z powodzeniem każdy może modyfikować według własnych potrzeb.

1. Masz do dyspozycji 9 obrazków z rybkami i 9 obrazków z cyframi. Połącz w pary obrazek z cyfrą, która określa ilość rybek na obrazku.

2. Rzuć dwoma kostkami do gry. Dodaj wyrzucone oczka. Zbuduj z klocków wieżę o tej wysokości.



3. Policz patyczki. Sprawdź, czy jest ich parzysta ilość.


4. Zbuduj z klocków lego pociąg o długości dokładnie 8 pinów.


5. Masz przed sobą 3 rzędy z obrazkami (piktogramami). W każdym rzędzie jeden obrazek nie pasuje do pozostałych. Powiedz który i uzasadnij swój wybór.



6. Twoim zadaniem jest dokończenie szlaczka z figur według podanej reguły.

Powyższy labirynt był stworzony dla dziecka w wieku 6 lat.
Copyright © 2016 MatInspiracje , Blogger