sobota, 25 marca 2017

Kombinatoryka dla najmłodszych

Kombinatoryka dla najmłodszych
Kto powiedział, że kombinatoryka to dopiero gdzieś tam w starszych klasach ? Nawet najmłodsi uczniowie mogą poznać jej podstawy poprzez super zabawę w restaurację.
Potrzebne będą  obrazki z żywnością (ściągnąć można na fanpage'u) takie jak poniżej lub własne.

Uczniów dzielimy na małe grupy, najlepiej 3-osobowe lub dwójkami. Każda grupa wybiera nazwę swojej restauracji i otrzymuje kartoniki z obrazkami jedzenia. Zadaniem jest stworzenie jak najwięcej różnych zestawów, które składają się zawsze z 3 składników:
1) przystawki - pieczywa lub zupy
2) dania głównego - spaghetti lub pizzy lub pierogów
3) napoju - herbaty lub koktajlu

Bardzo istotne jest, aby uświadomić dzieci, że zestaw nie może składać się np. z pieczywa, zupy, spaghetti, pierogów, herbaty i koktajlu. W jednym zestawie ma być jedna z dwóch przystawek, jedno z trzech dań głównych i jeden z dwóch napojów.
Każdy zestaw dzieci zapisują (rysunkowo lub symbolicznie wedle potrzeby i umiejętności).
Po skończeniu wspólnie omawiamy, jakie zestawy były możliwe (można zrobić drzewko) i ile ich w sumie jest.
Poniżej przykładowe zestaw:

Zestaw 1:

PIECZYWO, PIEROGI, HERBATA





środa, 15 marca 2017

Jak poradzić sobie z uczniami, którzy pracują szybciej?

Jak poradzić sobie z uczniami, którzy pracują szybciej?


Obecnie wielu nauczycieli bardzo skupia się przede wszystkim na uczniach, którzy mają problemy z matematyką i większość uwagi skupiają właśnie na nich. Jednak w każdej klasie zawsze znajdzie się co najmniej jedna osoba, która będzie robiła zadania szybciej a potem... No właśnie, co zrobić z takim uczniem? Z doświadczenia wiemy, że gdy dzieci się nudzą, nierzadko przeszkadzają na lekcji, a powodem jest najzwyczajniej w świecie nuda. Jeśli każemy takiemu Jasiowi czy Kasi zająć się sobą skoro skończyli wszystkie zadania, to jest duże prawdopodobieństwo, że zaczną im przychodzić do głowy pomysły niekoniecznie matematyczne. W tym poście chciałabym przedstawić kilka pomysłów, jak zaktywizować takiego ucznia.

1. Pudełko z zadaniami

W tym celu ja osobiście wykorzystuję pudełko po chusteczkach (teraz są takie ładne opakowania, co moim zdaniem podnosi atrakcyjność tych pudełek). W pudełku tym znajdują się dodatkowe zadania, zagadki i łamigłówki, które uczeń sobie sam losuje. Ważne jest, aby zadania nie były zbyt proste, ale wymagały od dziecka trochę kreatywności.

2. Pudełka relaksacyjne

Takie pudełka także posiadam w swojej kolekcji, choć nie są to opakowania po chusteczkach, a zwykłe kartony oczywiście ładnie opakowane (szare pudło nie zachęca do sięgnięcia do niego). Czasami jest tak, że uczeń naprawdę namęczył się przy poprzednich zadaniach i, mimo że skończył wcześnie, nie ma już chęci rozwiązywać kolejnych. Wtedy na ratunek przydają nam się właśnie takie pudełka. Umieszczamy w nich osobno np. kolorowanki, krzyżówki, sudoku, labirynty itp. Uczeń ma co robić, a jednocześnie nie jest to kolejna forma tradycyjnych zadań.

3. Wykorzystać ucznia

Tytuł może trochę przerażający, ale właściwie chodzi o to, by z takiego ucznia zrobić swojego pomocnika, który swoją wiedzą i umiejętnościami pomoże uczniom (i nam przy okazji również) przy rozwiązywaniu zadań.

4. Wymyśl własne zadanie

To rozwiązanie stosuję bardzo często. Rozwiązywanie zadań to jedno, jednak ich tworzenie także ma mnóstwo zalet poznawczych. Uczniowie naprawdę bardzo chętnie wymyślają własne zadania, które można potem dać koledze lub włożyć do naszego pudełka.

Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać podczas lekcji. Najważniejsze jest to, abyś nie pozwolił, by uczeń się nudził. Na nudę będzie czas kiedy indziej.

niedziela, 12 marca 2017

Wytłoczki po jajkach - tani sposób na udaną lekcję

Wytłoczki po jajkach - tani sposób na udaną lekcję
Wytłoczki po jajkach to coś, co każdy ma w domu i co najczęściej ląduje w śmietniku. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać zużyte opakowanie do celów matematycznych.

1. Kinder liczenie

W zależności od wieku ucznia może to być dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie a nawet pierwiastkowanie i potęgowanie! Wszystko, czego potrzebujesz to wytłoczka po jajkach i puste opakowania po kinder niespodziankach, w których ukryjesz rozwiązania.




2. Kinder ukryte zagadki

Tym razem w opakowaniach po kinder niepodziance ukrywamy zagadki/zadania. Można numer zadania wylosować kostką do gry lub kartą albo też poprosić ucznia, by wybrał któreś z jajek.

3. Przeliczanie do 10


4. Uzupełnianie pustych miejsc - liczenie


5. Logiczne układanki



6. Dodawanka 

Do wytłoczki włóż mały dwa małe przedmioty np. fasolki. Potrząśnij pudełkiem - dodaj liczby, na które "wpadły" fasolki.
Copyright © 2016 MatInspiracje , Blogger